Bomen een tweede kans geven op een nieuwe plek
Bomen zijn van grote waarde voor de natuur, het klimaat en voor ons mensen. Door veel en volgroeide bomen in de omgeving is er voor dieren een plek om te leven. Bomen houden water vast en bieden verkoeling. Door een groene omgeving krijgen mensen een gelukkig gevoel. Hoe ouder de boom, hoe waardevoller hij wordt. Daarom is het zonde als (volwassen) bomen verdwijnen. Twee voorbeelden van hoe we zorgen dat bomen in Capelle een tweede kans kunnen krijgen. Zo benutten we de waardevolle bomen, gaan ze niet verloren en dat is wel zo circulair.
Maurice Biesheuvel is beheerder bomen bij de gemeente Capelle. “Bomen leveren ecosysteemdiensten. Dat is een moeilijk woord voor de verschillende functies van een boom. Zoals het geven van zuurstof, filteren van de lucht, geven van schaduw, het beperken van wateroverlast én een plek om te leven en eten voor dieren en insecten. Een jonge, kleine boom levert niet dezelfde ecosysteemdiensten dan minimaal een 30 jaar oudere en/of volgroeide boom. Een geplante boom is pas na 20 á 25 jaar van iets meer waarde. Dan wordt deze langzaamaan volwassen en kan hij zichzelf beter redden. Na ongeveer 30 jaar gaat de waarde pas echt meetellen. Een echt grote boom kan doorgroeien tot op hoogte van de bladeren een omvang van 20 meter breed en 25 meter hoog. Dat kan alleen als hij onder de grond ook genoeg ruimte krijgt. Zo’n boom geeft veel schaduw en de wortels zijn zo ontwikkeld om veel water op te nemen. Ook zitten er veel bladeren aan de boom die fijnstof opnemen en daarmee de lucht te zuiveren. Daarnaast zijn er minder kosten voor onderhoud nodig.”
Bomeneffectanalyse: apk voor bomen
Om dit soort redenen is het zonde als een gezonde (volwassen) boom plaats moet maken. Maurice: “In de Florabuurt is een verplantbaarheidsonderzoek gedaan naar de mogelijkheden om bomen te verplaatsen. Met een zogenoemde bomeneffectanalyse worden kansen voor bomen in kaart gebracht. Het onderzoek richt zich op de boom boven de grond (stam en kroon met bladeren) en in de grond (kluit met wortels). Er wordt gekeken naar de conditie en vitaliteit van de bomen, de grootte van de bladeren en de hoeveelheid bladeren. Ook komen de lengte van nieuwe jonge takken, beschadigingen van de bast en ziekten of plagen die de boom kunnen aantasten voor in het onderzoek. Het is een soort uitgebreide apk voor bomen. Dat is nodig, want het verplaatsen kost bomen veel energie en zorgt bij de boom voor stress.”
Verplaatsen van drie moeraseiken
“In december hebben we drie moeraseiken uitgegraven en met een hijskraan verplaatst naar een nieuwe locatie in de buurt. Zo kunnen ze weer van waarde zijn voor Capelle op hun nieuwe plek. Het verplaatsen van bomen kan een keuze zijn, ondanks dat het duurder is dan het plaatsen van een nieuw, klein boompje.” Zoals hierboven uitgelegd, levert een volwassen boom meer op voor de natuur en de omgeving dan een kleiner exemplaar. “Door de bomeneffectanalyse wisten we dat de eiken gezond genoeg zijn om te verplaatsen. Toch gaat dat niet zomaar. Het vraagt om een zorgvuldige voorbereiding. Bijvoorbeeld om genoeg wortels vrij te maken zodat de boom gezond blijft ook na de verhuizing.”
Jonge boompjes van kansarme naar kansrijke plek
Ook voor bomen geldt het recht van de sterkste. Sterke bomen blijven staan, andere sterven af. Als de bomen dood gaan, zijn ze ook van waarde voor de natuur. De een z’n dood, de ander zijn… eten. Oud wordt nieuw. Toch hebben we samen met Meer Bomen Nu in januari en februari jonge boompjes (zaailingen) uitgegraven op drie locaties in Capelle. Deze boompjes stonden op plekken waar ze door bijvoorbeeld te weinig licht een kleine overlevingskans hadden. We hebben ze op 15 februari gratis uitgedeeld aan Capellenaren. Zo krijgen 1.138 boompjes in Capelse tuinen een nieuwe kans. Een circulaire keuze, want de zaailing kan overleven op een nieuwe plek in dezelfde stad. Het boompje komt van nature voor in ons land en onze lokale grondsoort, heeft zich aangepast aan de omgeving en het klimaat en is daardoor sterk. Op de nieuwe plek kan de jonge boom uitgroeien tot een volwassen exemplaar.
Wilt u ook een boom planten in uw tuin? Lees het nieuwsbericht Plant een boom in eigen tuin.
Meer weten over de circulaire stappen die in Capelle worden gezet? Bekijk het nieuwsbericht Samen werken we aan een circulair Capelle.
